Budowa domu letniskowego tylko z pozoru wydaje się prostsza. Cały proces projektowania oraz realizacji jest łudząco podobny do budowy domu mieszkalnego jednorodzinnego. Nie każdy domek letniskowy potrzebuje instalacji sanitarnych lub elektrycznych. Projekty domów letniskowych można kupić gotowe na stronach internetowych, które wystarczy tylko adaptować, pomijając tym samym cały proces tworzenia, co za tym idzie oszczędzając czas i pieniądze. Koszt projektu gotowego od indywidualnego różni się kilkoma tysiącami złotych.
Projekt domu letniskowego jest możliwy do zrealizowania tylko i wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wtedy dopiero można zatrudniając geodetę wytyczyć domek letniskowy na działce i rozpocząć wykopy pod fundamenty. Dostępne projekty domów letniskowych zaskakują swoimi gabarytami oraz stopniem skomplikowania konstrukcji. Często również ciężko odróżnić dom letniskowy od budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Zazwyczaj dom letniskowy posiada konstrukcje drewnianą szkieletową, bez podpiwniczenia, parterowy, bez kotła c.o. Proces od zakupu projektu do pozwolenia na wykonanie domu letniskowego trwa minimum dwa miesiące. W miejscowościach nadmorskich można spotkać kilka, a nawet kilkanaście domków letniskowych w rzędach. Jeżeli chcielibyśmy wykonać kilka domków na naszej działce musimy pamiętać, że wymagania odległości do granic oraz pomiędzy budynkami są takie same jak dla innych budynków. Chęć wybudowania kilku domów letniskowych to także konieczność zakupu takiej samej ilości projektów budowlanych. Oczywistym jest, że przy zakupie większej ilości możemy ubiegać się o zniżki, aczkolwiek trzeba się liczyć również z wyższymi kosztami adaptacji.
Gotowy projekt domu letniskowego należy wybrać na podstawie wyglądu, ale przede wszystkim trzeba z pomocą projektanta wybrać taki z najlepszymi rozwiązaniami technicznymi. Aby dom letniskowy był trwały, trzeba dostosować go do warunków atmosferycznych, jakie panują na terenie gdzie ma docelowo zostać wybudowany. Dom letniskowy to miejsce gdzie spędzimy czas z rodziną, znajomymi. Dlatego warto włożyć w jego budowę także cząstkę siebie, a efekt będzie murowany.