W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pralki. To niezmiernie pomocne urządzenie, z roku na rok zaskakuje nas nowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Kiedyś pralka miała tylko prać, dziś ułatwi nam prasowanie poprzez możliwość ustawienia odpowiedniego programu, wypierze precyzyjnie szlachetne tkaniny jak jedwab, czy wełnę, odwiruje wodę bez gniecenia tkanin.
Co więcej, nowoczesne pralki są już wyposażone w systemy suszenia tak, więc możemy zakupić pralko-suszarkę, dzięki której nasze pranie będzie gotowe do ubrania zaraz po wyciągnięciu. Funkcjonalność tych urządzeń ma jednak znaczący wpływ na cenę. Przeciętny koszt standardowej pralki to kilkaset złotych, tej, która też wysuszy nam pranie- kilka tysięcy złotych. Aby urządzenie służyło nam jak najdłużej wymaga stałej konserwacji, czyszczenia i należytego szacunku podczas użytkowania. Jednym z elementów, które najczęściej wymagają doglądnięcia w trakcie nieustannego użytkowania pralki jest jej filtr.
Każda pralka wyposażona jest w pompę odpływową. Jej zadaniem jest odprowadzanie brudnej wody. Pompa otoczona jest filtrem zabezpieczający przed zatkaniem odpływu. Czyszczenie filtra w palce nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wymaga podstawowej wiedzy, by go nie uszkodzić. Filtr w pralce jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ jego zadanie polega na odprowadzaniu zanieczyszczeń z wody, które gromadzą się w trakcie prania.
Te zanieczyszczenia to nie tylko nierozpuszczone resztki detergentów, ale też włosy, pozostałości z tkanin (np. nitki), czy rozmoknięte pozostałości chusteczek higienicznych, które tak często zapominamy wyciągnąć z kieszeni. W momencie braku regularnego czyszczenia filtra, dochodzi do jego zablokowania, a to skutkuje nadmiernym gromadzeniem się brudu i wody. Podstawą jest więc jego regularne sprawdzanie. Odpowiednia konserwacja i czyszczenie znacząco podnosi jakość prania, ale też przedłuża żywotność naszego urządzenia.
Udogodnieniem w większości pralek jest to, że większość z nowych modeli zaopatrzona jest w specjalne kontrolki. Sygnalizują one na czerwono, że doszło do zatkania filtra. Czyszczenie filtra w pralce należy rozpocząć od jego zlokalizowania. Zazwyczaj filtr umiejscowiony jest z przodu, na samym dole pralki. To właśnie w tym miejscu znajduje się charakterystyczna dla pralki klapka. Klapkę należy zwykle lekko podważyć, by dostać się do filtra. Niezwykle ważnym elementem czyszczenia filtra jest wiedza z zakresu jego prawidłowego odkręcania i umiejętnego wyciągania.
O ile zazwyczaj samo znalezienie filtra nie jest problemem, to wyjęcie go już tak
Tu bardzo ważny jest rodzaj posiadanej pralki, ponieważ w zależności od producenta wymiana filtra przebiega w inny sposób. Informacje jak należy postępować z filtrem zwykle są bardzo szczegółowo opisane w dołączonej do pralki instrukcji. Gdy wiemy już jak prawidłowo wyciągnąć filtr, nie pozostaje nam nic innego jak przystąpienie do jego oczyszczania.
Na czym polega czyszczenie filtra w pralce?
Otóż, nie jest to skomplikowana procedura, gdyż polega jedynie na dokładnym umyciu go pod bieżącą wodą. W miejscu montowania filtra należy sprawdzić czy również tam nie nagromadziły się jakieś pozostałości, a jeżeli tak, to po prostu należy je usunąć. Wyczyszczony filtr należy z powrotem umieścić na miejsce i dokładnie go zakręcić. Proces te jest tak prosty, że raczej nikomu nie powinien sprawić większego problemu. Niestety zdarza się też, że zarówno pompa, jak filtr ulegną zniszczeniu.
Wówczas nie pozostaje nic innego jak wymienienie ich na nowe. Koszt skorzystania z pomocy fachowca przy wymianie filtra to ok. 40 do 80 złotych. Jak rozpoznać, że filtr w naszej pralce jest zatkany? Najczęściej obserwowanym objawem zatkania filtra jest pojawienie się nieprzyjemnego zapachu prania- zatęchłego prania. Oczywiście skutkiem zatkanego filtra jest także niewypompowywanie brudnej wody w trakcie prania, co z kolei może wiązać się z zalaniem łazienki. Aby zapobiegać zatkaniu filtra, od czasu do czasu można puścić „puste pranie” w temperaturze najlepiej 90 stopni Celsjusza, które działa oczyszczająco, a zarazem konserwująco na pralkę.
Do przegródki na proszek należy nasypać np. sodę oczyszczoną w ilości 1/3 szklanki z taką samą ilością kwasku cytrynowego lub octu. Mieszaniny te świetnie się sprawdzają, a co więcej nie są one „szkodliwe” dla naszej pralki. Standardowo zaleca się, aby czyszczenie filtra przeprowadzać raz w miesiącu. Niektórzy też uważają, że czynność tą należy powtarzać po każdym 20-stym praniu. Taka regularność z pewnością przedłuży żywotność naszej pralki.