Zdrada to z pewnością jedna z najtrudniejszych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w związku. Powoduje mnóstwo bólu i stresu, zazwyczaj bywa też ogromnym zaskoczeniem dla drugiej strony. Bardzo wiele takich historii kończy się po prostu rozstaniem lub rozwodem. Trzeba również podkreślić, że – wbrew powszechnej opinii- zdrada nie dotyczy tylko jednej płci.
Choć wiele osób żyje w przekonaniu, że zdradzają głównie mężczyźni, nie jest to oczywiście prawdą – zachowania tego typu przejawiają również kobiety. Nie da się ukryć, że ten przykry moment wywołuje u każdego negatywne odczucia i powoduje, że na pytanie, czy można wybaczyć zdradę, zdecydowana większość ludzi odpowiada stanowczo, że nie. Tymczasem sprawa nie zawsze jest tak prosta.
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jakie skutki niesie zdrada. W takich sytuacjach osoba, która jej zaznała, czuje się przede wszystkim bardzo oszukana i rozgoryczona, a często wręcz zszokowana. Przeżywa wewnętrzny dramat związany z kłamstwem i swego rodzaju odrzuceniem przez ukochaną osobę. Ogromny smutek, cierpienie, żal, ale również złość i nienawiść – to główne uczucia, które towarzyszą takim chwilom. Często następuje więc krzyk, ale również chęć zemsty. Reakcje bywają naprawdę różne. Gdy pierwsze emocje opadną, pojawia się pytanie, co dalej.
Czym można wybaczyć zdradę
Czy powinno się to robić? Czy może lepiej od razu zrezygnować ze związku z kimś, zakładając, że skoro okłamał raz, zrobi to również po raz kolejny? Oczywiście nie ma tu jednej, dobrej, uniwersalnej rady. Choć wielu osobom wydaje się, że na pewno opuściłyby wtedy partnera, to dopiero znalezienie się w takiej sytuacji weryfikuje wszystko.
To, czy można wybaczyć zdradę, z całą pewnością zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich są bez wątpienia okoliczności, w których doszło do niewierności. Gdy był to jednorazowy wyskok, a na ponadto w grę wchodził np. alkohol, często traktowane jest to nieco „łagodniej” niż wtedy, gdy zdrada jest ukartowana, zaplanowana i ciągnąca się przez pewien czas. Oczywiście wiele osób twierdzi, że bycie pod wpływem jakichkolwiek substancji nie jest żadną wymówką i z pewnością mają oni wiele racji. Mimo to wydaje się, że nieco łatwiej może wówczas dojść do wybaczenia.
Podobnie jest z sytuacją, gdy zdrada pojawiła się w momencie, gdy związek od dłuższego czasu źle funkcjonował, obie strony nie najlepiej się ze sobą czuły, wyraźnie od siebie oddalały, nie robiąc jednocześnie nic, by temu zapobiec. Zdrada w kryzysie bywa również odbierana nieco lżej niż wtedy, gdy para wydaje się świetnie dobrana, szczęśliwa i kochająca. Kolejna sprawa to staż związku i relacja między partnerami. Jeśli para jest ze sobą od niedawna, zdrada zwykle oznacza koniec bycia razem.
Z kolei w związkach z wieloletnim stażem, które mają za sobą wspólną przeszłość, wspomnienia, doświadczenia, problemy, dom czy dzieci, natychmiastowe rozstanie po jednym wydarzeniu bywa znacznie trudniejsze. Duże znaczenie w tym, czy można wybaczyć zdradę, ma również charakter, postawa i sposób postępowania winnego. Jeśli do tej pory zachowywał się bez zarzutu, a dodatkowo przyznaje się do winy, przeprasza, obiecując, że nigdy się to nie powtórzy, wówczas nieco łatwiej rozważać wybaczenie.
Bez względu na to, jaka będzie ostateczna decyzja zdradzonego, trzeba uświadomić sobie jedną rzecz. Osoby, które mają za sobą podobne przejścia, na pytanie „Czy można wybaczyć zdradę?” odpowiadają często, że tak, jednocześnie bardzo wyraźnie podkreślając, że nie oznacza to zapomnienia. Wymazanie z głowy takiego traumatycznego dla wielu osób doświadczenia i bólu jest najczęściej niemożliwe. Oczywiście mówi się, że czas leczy rany i być może w jakimś stopniu się to sprawdza.
Nie da się jednak całkowicie, w 100% zaufać znów partnerowi, który już raz zachował się egoistycznie i zdradził. Jeśli jednak po całym zdarzeniu mimo wszystko nie chce się rezygnować ze związku i podejmuje się decyzję o wybaczenia ukochanemu jego występku, wówczas obie strony czeka dość długi proces odbudowania relacji. Jego początkiem musi być szczera rozmowa, w której zdradzona osoba musi wyraźnie powiedzieć o swoich uczuciach, emocjach i wszystkim, co ją bolało.
Dialog taki jest absolutnie niezbędny w takiej sytuacji i powinien zadziałać oczyszczająco. Wiele par, które mają podobny problem, decyduje się na skorzystanie z porad specjalisty. Zwykle polega to na spotkaniach terapeutycznych, których celem jest naprawienie wszystkiego, lepsze zrozumienie się i przepracowanie problemu pod okiem wykwalifikowanego mediatora.