Kuchnia wegetariańska rządzi się swoimi prawami. Dla początkujących amatorów tego typu odżywiania bardzo ważne jest opanowanie przepisów na dania, które zaspokoją zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze, minerały i witaminy. Białko najczęściej zapewniamy sobie, dzięki zastąpieniu mięsa soczewicą, ciecierzycą, soją, różnego rodzaju kaszami. Podstawą węglowodanową posiłków wegetarian są natomiast warzywa. Cukinia może być jednym z nich, ponieważ jest zdrowa, soczysta i pyszna.
Cukinia jest bogata w witaminy, minerały oraz enzymy
Najzdrowsza będzie oczywiście w wersji na surowo, ale czy cukinię można jeść na surowo? Odpowiedź brzmi: tak. Cukinia świetnie nadaje się jedzenia na surowo. Ma bardzo delikatny smak, jest chrupiąca i soczysta, a jej skórka jest na tyle miękka, że nawet nie trzeba jej obierać. Wyjątkiem może być duża, przejrzała cukinia, której skórka może okazać się nieprzyjemnie twarda i gumowata. W innym przypadku pozostawmy ją nieobraną, gdyż wówczas będzie jeszcze zdrowsza i smaczniejsza.
Najprostszym przykładem wykorzystania surowej cukinii jest makaron, czyli cienkie, długie wstążki, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne makarony. Cukinia świetnie sprawdzi się również jako dodatek do świeżych, mrożonych koktajli. Jest bardzo soczysta, orzeźwiająca i na pewno skutecznie ugasi pragnienie. Może również stanowić bazę warzywnych soków.
Dzięki temu, że cukinia jest miękka, nie wymaga długiej obróbki cieplnej. Pyszne i pożywne danie z cukinii przygotujemy w parę minut. A jest w czy wybierać, bo cukinia nadaje się do smażenie, gotowania, duszenia, pieczenia i grillowania. Jeśli akurat mamy nadmiar tego wspaniałego warzywa, warto zrobić kilka słoików na zimę, gdyż cukinia dobrze smakuje również w wersji zamarynowanej. Możemy ją dodać do każdej warzywnej zupy. Wzbogaci jej smak i doda aromatu. Poza tym cukinia jest bardzo dietetyczne. Duży procent jej masy stanowi woda, dlatego śmiało można ją jeść na diecie odchudzającej.
Oto przykładowe przepisy na pyszne dania z cukinii:
PLACUSZKI Z CUKINII
Składniki:
– 2 średnie cukinie,
-1 mała marchewka,
– 1 szalotka,
– natka pietruszki,
– 3 łyżki stołowe mąki pszennej (lub innej np. kukurydzianej, żytniej, mieszanej, pełnoziarnistej),
– 1 jajko,
– sól, pieprz, ulubione przyprawy,
– olej do smażenia,
Cukinię dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, odkrajmy stwardniałe końcówki, a następnie ścieramy na tarce o dużych oczkach. Umieszczamy rozdrobnioną cukinię na gęstym sicie (możemy tez użyć zwykłej gazy) i odciskamy nadmiar wody. Jest to konieczne ze względu na to, że cukinia ma bardzo dużo wody, która mogłaby nazbyt rozrzedzić masę i utrudnić smażenie.
Marchewkę również obieramy, myjemy i ścieramy na tarce. Cebulkę drobno siekamy, a następnie podsmażamy na łyżce oleju. Odciśniętą cukinię łączymy dokładnie z marchewka, dodajemy zeszklona szalotkę, posiekaną natkę pietruszki, mąkę, jajko i przyprawy. Mieszamy składniki i odstawiamy na parę minut do lodówki. W razie potrzeby można zmodyfikować ilość maki. Masa powinna być dość luźna, ale nie rzadka.
Na rozgrzanym oleju smażymy na złoto niewielkie kotleciki, nakładając masę za pomocą łyżki lub chochelki. Gotowe kotleciki dobrze jest odsączyć z nadmiaru tłuszczu za pomocą ręczników kuchennych. Placuszki można podawać same lub z dodatkiem śmietany. Świetnie sprawdzą się, jako samodzielne danie obiadowe na ciepło. Ale równie dobrze smakują na zimno, jako lekka przekąska w środku dnia.
LECZO Z CUKINII
Składniki:
– 2 spore cukinie,
– 2 marchewki,
– 2 duże cebule,
– 4 średnie pomidory,
– 2 papryki
– natka pietruszki,
– 2 łyżeczki przecieru pomidorowego,
– 2 łyżki mąki pszennej,
– 2 łyżki oliwy z oliwek,
– sól,
– pieprz,
– parka wędzona,
– kurkuma.
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Cukinie i marchewki kroimy w talarki. Cebule obieramy i kroimy w wiórka. Paprykę kroimy w dużą kostkę. Pomidory parzymy we wrzątku, obieramy ze skórki, i kroimy w kostkę. Krążki cukinii przed duszeniem należy podsmażyć na oleju. Każdy krążek obtaczamy w mące i kładziemy na rozgrzanej oliwie. Smażymy po minucie z obu stron i odsączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.
Cebulkę szklimy na łyżce oliwy w dużym rondlu, następnie dodajemy do niej marchewkę i paprykę. Podsmażamy na małym ogniu przez parę minut, aż warzywa lekko zmiękną. Dodajemy cukinię, a na końcu pomidory. Całość zalewamy gorącą wodą i dusimy ok. 10-15 minut na małym ogniu. Na koniec dodajemy przyprawy, posiekana pietruszkę oraz przecier pomidorowy i jeszcze chwilę podgrzewamy, aby smaki się połączyły.