Zawroty głowy mogą być objawem poważnej choroby związanej np. z płynem mózgowordzeniowym, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Jeżeli powracają one często – tym bardziej – jak najszybciej zgłoś się do specjalisty.
Wina błędnika?
Z medycznego punktu widzenia zawroty głowy to bezzasadne uczucie wirowania połączone z poczuciem braku równowagi. Błędnik jest elementem ucha wewnętrznego, odpowiada on za prawidłowe utrzymanie równowagi, objawem jego dysfunkcji są właśnie często zawroty głowy. Ważną rolę odgrywają także wzrok oraz dotyk – jeżeli jeden z tych elementów nie będzie pracował tak jak należy, negatywnie odbije się to na pozostałych częściach czego efektem mogą być wspominane wcześniej zawroty głowy. Tworzą one sieć naczyń połączonych.
Efekt uboczny
Zawroty głowy często są wynikiem przyjmowania różnego rodzaju lekarstw. Jeśli zatem zmieniłeś ostatnio suplementy lub zażywałeś silne środki przeciwbólowe – to właśnie może być przyczyna zawrotów głowy. Należy zatem stosować go odpowiednio do zaleceń zamieszczonych na ulotce – zgodnie z porą dnia i odpowiednią dawką.
Kłopoty neurologiczne
Być może zbyt gwałtownie zmieniłaś pozycję – po długim leżeniu nagle wstałaś z kanapy lub łóżka – spokojnie to w pełni naturalna i normalna reakcja organizmu. To zapewne objawy BPPV (benign paroxysmal positional vertigo) co na polski można tłumaczyć jako łagodne położeniowe zawroty głowy. Dolegliwość nie jest niebezpieczna dla zdrowia a zawroty głowy mijają zazwyczaj po krótkiej chwili. Do ich występowania przyczyniają się patologie ucha wewnętrznego.
Zawroty głowy są także często sygnałem zbliżającej się migreny.
Jeżeli zawrotom głowy towarzyszą objawy związane z zaburzeniami wzroku czy wymiotami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie lekceważ niepokojących się objawów! SM czyli stwardnienie rozsiane, udar krwotoczny mózgu czy choroby ze strony ośrodkowego układu nerwowego – to tylko jedne z nielicznych groźnych chorób, których często objawem są zawroty głowy.
Wizyta u lekarza
Na zawroty głowy często uskarżają się osoby chorujące na cukrzycę oraz pacjenci z niskim ciśnieniem, zwykły spadek cukru we krwi lub nagła zmiana pozycji ciała w przypadku tych osób często właśnie kończy się zawrotami głowy.
Poniżej także inne schorzenia, którym towarzyszą częste zawroty głowy:
- anemia,
- zaburzenia funkcjonowania pracy serca,
- kłopoty z krążeniem,
- miażdżyca naczyń mózgowych,
- niewydolność tętnic szyjnych,
- guz mostkowo-móżdźkowy,
- choroby i urazy ucha wewnętrznego,
Być może niedobór żelaza spowodował u Ciebie niedokrwistość i przyczyną Twoich dolegliwości jest anemia – wtedy zapewne zmiana diety i odpowiednia suplementacja wystarczy ale co jeżeli zawroty głowy wywołane są np. przez guz mostkowo-móżdżkowy tu czas odgrywa naprawdę ważną rolę. Guzy tego typu bardzo szybko się rozrastają a jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia jest poważna operacja neurochirurgiczna.
Zatem nie warto czekać, a niczego nie można bagatelizować!