High Need Babies

0
1487
high need babies
fot. pexels.com

Dzieci są wyjątkowe. Jednakże niektóre z nich aż za bardzo. Nazywa się je wówczas high need babies – i są to wyjątkowe dzieci o wyjątkowych potrzebach. Jak sobie poradzić z takimi przypadkami? Jak sprawdzić, czy nasze dziecko również należy do ich grona?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/dziecko-hnb/

High Need Babies

To dzieci, które potrzebują więcej. Dzieci, które mogą postawić przed swoimi rodzicami wymagania, które będą bardzo trudne do spełnienia. To wyjątkowe dzieci, które mają również wyjątkowe potrzeby.

Takie dzieci zazwyczaj dużo płaczą, a także łatwo przekraczają swój próg dyskomfortu. Przeszkadzać im może jakikolwiek dźwięk, światło, a nawet fakt, że leżą w łóżeczku, a nie objęciach swoich rodziców. Niektóre dzieci potrafią płakać nawet zanim otworzą oczy po przebudzeniu! Dzieci HNB nie dają sygnałów ostrzegawczych przed intensywnym płaczem, tylko od razu przechodzą do histerii lub wrzasku.

Rodzice HNB

Nie ma się co dziwić, że rodzice dzieci HNB są przemęczeni, rozdrażnieni oraz sfrustrowani. Dziecko, które wymaga specjalnej opieki i ma ogromne wymagania może każdemu dać popalić. Jednakże najlepszym wsparciem dla rodziców dzieci HNB są inni rodzice takich dzieci. W takiej relacji specyficzne zachowania ich dzieci stają się normalnym zachowaniem, zatem rodzice lepiej się między sobą dogadują, wymieniają spostrzeżeniami, a także budują relację.
Warto również poszukać pomocy wśród innych osób, które są w stanie odciążyć rodziców dzieci HNB choćby kilkugodzinną opieką nad dzieckiem, aby rodzice mogli trochę odsapnąć. Dobrym pomysłem jest również pomoc w prozaicznych czynnościach domowych, na które często rodzic dziecka HNB nie ma ani czasu, ani siły i chęci.

Rodzicie dzieci HNB również powinni mieć przestrzeń na wyrażenie swoich emocji, a więc dobrze sprawdzi się w ich sytuacji forma terapii, której będą mogli się poddać w bezpiecznej przestrzeni. Wyrzucenie z siebie negatywnych emocji, a także możliwość opowiedzenia komuś o swojej sytuacji z pewnością odciąży przemęczonego rodzica, pozwoli mu złapać dystans, a także zrelaksować się.

Przeczytaj też: http://www.mimamo.pl/integracja-sensoryczna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here