Popuszczanie moczu w trakcie ciąży – jak sobie radzić z tym krępującym problemem?

0
1853
Popuszczanie moczu w trakcie ciąży – jak sobie radzić z tym krępującym problemem?

Chociaż oczekiwanie na dziecko to dla przyszłych mam okres radości i ekscytacji, ciąża wiąże się również z pewnymi niedogodnościami i dolegliwościami. Nie ma sensu ich ignorować, bo istnieje wiele rozwiązań, które pomagają się z nimi uporać lub przynajmniej zmniejszyć dyskomfort. Poznaj kilka podpowiedzi, co robić, gdy problemem jest popuszczanie moczu w ciąży.

Dlaczego kobiety ciężarne mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu?

Istnieją różne rozwiązania pomocne w przypadku popuszczania moczu w czasie ciąży, jednak najpierw warto się dowiedzieć, jaka jest przyczyna tej częstej u przyszłych mam przypadłości. Otóż maluszek w łonie z miesiąca na miesiąc intensywnie rośnie i potrzebuje coraz więcej miejsca, dlatego macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy i otaczające go mięśnie. Nietrzymanie moczu jest jeszcze bardziej intensywne, jeśli ciężarnej zdarzy się za dużo przytyć. Dlatego warto pamiętać o zasadach zdrowej diety – przyszła mama nie powinna się ani odchudzać, ani popadać w drugą skrajność, jaką jest jedzenie „za dwoje”.

W jakich sytuacjach zwykle zdarza się popuszczanie moczu w ciąży i po porodzie?

W trakcie ciąży zupełnie naturalna jest częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu, a czasami jego niekontrolowane wycieki. Tego typu „wypadki” mogą dotyczyć zwłaszcza kobiet w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo ciężarne czasami tracą kontrolę nad oddawaniem moczu w trakcie śmiania się, kichania, kasłania albo aktywności fizycznej. Mówimy wówczas o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Ten sam typ przypadłości może dotyczyć pań już po porodzie, gdyż wysiłkowe nietrzymanie moczu jest związane typowo z osłabieniem mięśni Kegla.

Co robić, kiedy mocz mimowolnie wypływa z pęcherza?

Nietrzymanie moczu występuje dosyć często, jednak mimo to trudno jest się z nim oswoić. Na szczęście kobiety ciężarne mogą wybierać spośród wielu środków ochronnych, które zabezpieczają przed moczem bieliznę i odzież oraz pomagają zachować czystość, suchość i świeżość, dzięki czemu można przynajmniej częściowo zapomnieć o kłopotliwym problemie. Jakiego rodzaju zabezpieczenie wybrać? Popuszczanie moczu w trakcie ciąży ma raczej niewielkie lub średnie nasilenie, dlatego wystarczą wkładki o anatomicznym kształcie. Duża oferta rozmiarów i stopni chłonności pozwala wybrać coś dyskretnego i na miarę własnych potrzeb. Takie zabezpieczenie pomaga natomiast czuć się komfortowo w różnych sytuacjach, a to dla przyszłych mam jest najważniejsze.

Czy można ograniczyć popuszczanie moczu w ciąży?

Pamiętaj, że nawadnianie organizmu w trakcie ciąży jest bardzo ważne, dlatego nawet nietrzymanie moczu nie powinno cię skłaniać do ograniczenia ilości wypijanych płynów. Unikaj jednak napojów gazowanych i z dodatkiem słodzików, które nie tylko mogą nasilać nietrzymanie moczu, ale są ogólnie niewskazane dla kobiet oczekujących dziecka. Lepsza będzie niegazowana woda, domowe soki owocowe i warzywne bez cukru i słodzików, zupy, mleko. Ważnym działaniem profilaktycznym są także ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla), które warto wykonywać codziennie w trakcie ciąży i po porodzie. Skonsultuj się jednak w tej sprawie z lekarzem lub położną, gdyż aby trening zadziałał, trzeba wykonywać go prawidłowo. O mocne mięśnie Kegla powinna zresztą zadbać każda kobieta.

Popuszczanie moczy w ciąży z początku jest krępujące, jednak w tym szczególnym czasie warto być dla siebie wyrozumiałą, gdyż na pewne rzeczy kobiety ciężarne nie mają wpływu. Jeśli wycieki są częste, obfite oraz utrzymują się po urodzeniu dziecka, warto zgłosić problem lekarzowi i stosować się do jego wskazówek terapeutycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here