Egzaminy na studiach są formą egzekwowania wiedzy, którą studenci zdobywają przez określone okresy studiowania. Sesja studia czyni swoistą próbą swoich sił. Z kolei wykłady i ćwiczenia ułatwiają naukę.
Kiedy uczymy się z książek, bądź innych samodzielnych materiałów często wiedza nas przytłacza i mamy trudność z zapamiętaniem, a tym bardziej mobilizacją do nauki. Na zajęciach mamy kontakt ze specjalistami w swoich dziedzinach i możemy im zadawać pytania. Pytania pomagają lepiej poznać zagadnienia, uczą weryfikować czego się jeszcze nie wie. Pomagają przede wszystkim lepiej zidentyfikować problemy, z jakimi się stykamy.
Jak to jednak niestety często bywa, na studiach mało kto zadaje pytanie, bo nie ma takie czasu, lub nie chce zakłócać wykładu, lub nie jest pewny czy pytanie nie jest poniżej pewnego poziomu kompetencji.
Dlatego studenci mają też możliwość korzystania z indywidualnych konsultacji.
Jak jednak się uczyć, żeby się nauczyć i żeby sesja nas nie przytłoczyła? Jeden kurs bez fachowej literatury i rozwiązania wielu case study to stanowczo za mało. Potrzebna jest często duża baza przypadków bądź książek i tym podobnych materiałów. Korzystanie z różnych zbiorów informacji to podstawa zdobycia specjalistycznej wiedzy. Czasem nawet takich które są kontrowersyjne.
Bardzo istotna jest przede wszystkim praktyka, rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Wiedza to jedno, a drugie to umiejętności. Nie rozwiniemy ich tylko poprzez teoretyczne poznawanie zagadnień. Trzeba przyjrzeć się problemom faktycznym i próbować je rozwiązywać, nawet za cenę popełniania błędów. Jednakże aby je rozwiązywać, trzeba je najpierw znaleźć: zapisać się na praktyki, podjąć pracę, uczyć się od osób, które mają z nimi codzienny kontakt.
Kwintesencją nauki jest zainteresowanie. Jeśli choć trochę coś nas zainteresuje, łatwiej nam się tego uczyć. Szukajmy więc ciekawych materiałów, odwiedzajmy biblioteki i czerpmy z zasobów specjalistycznych czasopism. Starajmy się więc wybierać opracowania z wieloma przykładami.
Podsumowując są metody nauki, które wspomagają nas w tym procesie i tym samym lepiej przygotowują do sesji. Warto wiedzieć, że w żadnej dziedzinie nauka online nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem. Jest wiedza której w internecie lub nawet w najlepszych książkach nie sposób znaleźć. Warto uczyć się od praktyków, a także ze specjalistycznych czasopism, gdzie tacy piszą swoje artykuły.
Abstrahując jednakże internet nie tylko jest śmietnikiem, jest też źródłem ciekawych inspiracji i można w nim znaleźć wiedzę podstawową niemal z każdej dziedziny życia. Internet coraz częściej staje się alternatywą dla studiów, dla tych, którzy nie potrzebują być mobilizowani przez trudne egzaminy. Można za półdarmo korzystać z bazy szkoleń i cieszyć się z pierwszych kroków, które uda nam się postawić ucząc się nieznanych dotąd zagadnień. Wprawdzie jest to na ogół wiedza zasadnicza, ale dla chcące nic trudnego, by posunąć się dalej bez konieczności studiowania na uczelni. Są biblioteki i wielu specjalistów poza uczelniami.
Trudne egzaminy
[Głosów:0 Średnia:0/5]