Wybór studiów jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu wielu ludzi. Dotychczas kształciłeś się w szkole na poziomie ponadpodstawowym, gdzie większość przedmiotów i treści była dosyć ogólna. Teraz możesz sprecyzować, czego chcesz się nadal uczyć, aby zdobyć kompetencje przydatne w przyszłej pracy czy własnym biznesie. Często wybór uczelni i dziedziny studiów bywa jednak problematyczny. Miałeś może tak, że przeglądając listy i ulotki z różnymi propozycjami, stwierdzałeś że nie ma tam nic dla ciebie? Jeśli tak, to ten wpis jest dla ciebie. Wybraliśmy ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych!
Komunikacja wizerunkowa – dosyć nowy i mocno innowacyjny kierunek, łączący w sobie elementy komunikacji społecznej z aspektami psychologicznymi i twórczymi. Na takich studiach będziesz uczył się o komunikacji, ale w nietypowych aspektach, np. jak wpływają na ludzi różne kształty, symbole. Według wielu uczących się na tym kierunku są to naprawdę ciekawe studia, praktyczne, w których brak jest rutyny. Co z pracą po takim kierunku? Możesz być rzecznikiem prasowym, specjalistą ds. wizerunku, ekspertem public relations, pracować w agencji reklamowej, projektować plakaty, logotypy, hasła i nazwy.
Zarządzanie projektami społecznymi – interesujący kierunek z dziedziny politologii. Student który wybierze zarządzanie projektami społecznymi, będzie uczył się rozpoznawać problemy występujące w społeczeństwach różnych miejscowości, a także tego, jak je rozwiązywać. Pozna też możliwości tworzenia projektów oraz przedsięwzięć, mających na celu zaktywizowanie obywateli. Studia z pewnością są bardzo ciekawe i rozwijające, a przy tym niezbyt trudne. Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku pracy, jako obszar dla absolwentów tego kierunku wymienia się głównie administrację publiczną.
Psychologia – poznanie mechanizmów zachodzących w mózgu czy przyczyny ludzkich zachowań z pewnością nam nie zaszkodzi. Tym bardziej, że ten kierunek nie jest już tak ogólny jak kiedyś, ponieważ występują różne specjalizacje i odmiany kierunku. Możemy studiować prawo w biznesie, psychologię sportu czy coaching. Dowiemy się więcej o nas i naszych znajomych, a przy odrobinie szczęścia zwiążemy swoją karierę zawodową właśnie z psychologią.
Bezpieczeństwo narodowe/wewnętrzne – dwa kierunki dla pasjonatów militariów, bezpieczeństwa. Nie są one skierowane do osób chcących zdobyć konkretny zawód, ale zdobyta wiedza przyda się przyszłym bądź obecnym policjantom, strażnikom granicznym, żołnierzom, ochroniarzom, specjalistów ds. bezpieczeństwa, zarządcom obiektów. Bezpieczeństwo narodowe, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na zagadnieniach związanych z obronnością kraju. Z kolei na bezpieczeństwie wewnętrznym dowiadujemy się, jak zapewnić bezpieczeństwo na imprezie masowej, jak zajmować się ochroną osób i mienia itp.
Inżynieria meblarstwa – nadal nie masz pomysłu na siebie? Zacznijmy więc szukać wśród coraz mniej znanych i bardziej nietuzinkowych kierunków. Na inżynierii meblarstwa zdobędziesz cenną wiedzę z zakresu wzornictwa czy projektowania mebli, a podczas nauki będziesz mieć możliwość praktyk w firmach zajmujących się produkcją tego domowego wyposażenia.
Twórcze pisanie/copywriting – marzyło ci się kiedyś stworzenia scenariusza reklamy czy przedstawienia teatralnego? Masz lekkie pióro i uwielbiasz pisać? Operujesz symbolami, możesz bez wysiłku wymyślać rymy, hasła? Kierunki związane z kulturą tekstu i copywritingiem mogą być dla ciebie.
Sport – masz doświadczenie w trenowaniu jakiejś dyscypliny w klubie i może nie zrobiłeś kariery sportowej, ale chciałbyś nadal się kształcić w tej dziedzinie, zostać trenerem bądź trenerem przygotowania mentalnego/motorycznego, poznać wiedzę na temat swojej dyscypliny od ekspertów, być ciągle w ruchu? Wybierz AWF, ale nie wychowanie fizyczne czy turystykę i rekreację, a kierunek sportowy. Często będziesz musiał do podania na studia załączyć zaświadczenie z klubu sportowego, że uprawiałeś daną dyscyplinę przez określony czas w regulaminie przyjęć na studia dla kandydatów.
Odnawialne źródła energii – kierunki związane z ekologią i nowoczesnymi technologiami pozyskiwania energii. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości osoby z takim wykształceniem będą naprawdę potrzebne. Ludzie na świecie zaczynają dostrzegać problemy klimatyczne, globalne ocieplenie, zatrucie środowiska. Kolejne restrykcyjne przepisy mają odwieść stopniowo rządy od wykorzystywania węgla czy szkodliwych paliw. Powstaje coraz więcej elektrowni zasilanych wielkimi wiatrakami czy panelami słonecznymi.
Budownictwo przestrzenne – nie jesteś ekspertem w pisaniu czy tworzeniu treści, ale mimo to chciałbyś móc o czymś decydować, jesteś kreatywny, masz myślenie przestrzenne i potrzebę wyrażenia czegoś w praktycznej formie? Zainteresuj się studiami związanymi z budownictwem przestrzennym, architekturą, planowaniem zagospodarowania. Być może po studiach to właśnie ty zdecydujesz, w jakim miejscu w mieście powinien być trawnik, a w jakim ścieżka rowerowa, jak rozbudować park i co zrobić, aby wszystko ładnie się ze sobą komponowało.
Nadal niezdecydowany? Sięgnijmy więc po ostateczność, czyli kierunki naprawdę niecodzienne:
Muzyka kościelna – tak, jest taki kierunek na kilku uczelniach w kraju. Nie wiemy jak z pracą po tym kierunku, ale może kogoś zainteresuje.
Pedagogika obronna i survival – dla odważnych i inteligentnych.
Ochrona odgromowa i przepięciowa – o tym kierunku naprawdę mało kto słyszał.
Inne kierunki? Kuźnictwo, Akwakultura i ekoturystyka, Rynek energii dla konsumenta, Lobbing, Sinologia, Marketing sportu,Górnictwo odkrywkowe, Ochrona dziedzictwa kulturowego, Technika strzelnicza, Oceanotechnika, Architektura krajobrazu.
Jak widać wybór kierunków studiów w Polsce jest ogromny i niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przejrzeć dokładnie wszystkie strony wszystkich uczelni w naszej okolicy. Rodzice i znajomi chcą, żebyś szedł na prawo, medycynę a ciebie wcale to nie kręci? Nie zrażaj się i nie pozwól innym wybierać za siebie, aby potem nie żałować.